на першу сторінку

Вхід у систему:

Розширений пошук
Ви зараз тут: головна сторінка > новини та події > Які податки українцям доведеться платити у 2016 році

Які податки українцям доведеться платити у 2016 році11.01.2016

 24 грудня Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу. Перед самими новим роком президент підписав законопроект.

У той же день, 31 грудня, його було опубліковано в спецвипуску парламентської газети "Голос України".

Про те, як ці зміни ухвалювалися, уже було сказано немало "теплих слів". Кулуарні домовленості, кількагодинні торги з аграріями і головна "страшилка" про "МВФ у порога" – це якщо коротко.

Як уже зазначалося, податкові зміни були необхідні для ухвалення державного бюджету на наступний рік. Без цього неможливо було б прорахувати дохідну частину кошторису країни.

Передбачалося, щоб проект бюджету буде писатися на базі податкової реформи, але з трьох версій, які ми бачили, ні одна не дійшла до фіналу.

Перший варіант – проект Мінфіну з його концепцією "все по 20". Другий - проект альтернативної версії реформи, підготовлений депутатами та експертами. Обом сторонам не вдалося дійти згоди.

Був і третій - так званий "компромісний варіант". Але як виявилося у підсумку, це були ті ж самі розробки Мінфіну з мінімальними поступками. Тому він так само не дійшов до сесійної зали.

Щоб не гнівити міжнародних стейкхолдерів, в уряді вирішили перенести податкову реформу на наступний рік і обмежитися точковими змінами до Податкового кодексу, необхідними для ухвалення бюджету.

Враховуючи, що основні зміни були опубліковані офіційно уже в 2016 році, коли країна святкувала, ми вирішили ще раз нагадати, що змінилося в Податковому кодексі і до яких сюрпризів уже незабаром готуватися українцям.

 
Податок на прибуток 18%
Податок на доходи фізичних осіб 18%
Єдиний соціальний внесок 22%
ПДВ 20%

Податок на прибуток

Ставки податку на прибуток, як бачимо, залишаються на рівні 2015 року.

Як і раніше, податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно. Йдеться саме про житлову нерухомість, а не земельні ділянки.

Крім цього, новий Податковий кодекс більше не визначає періодичність та строки подання декларації з податку на прибуток, а також порядок сплати авансових внесків. З 1 січня авансові внески у розмірі 1/12 від суми податку за попередній рік скасовуються.

Але авансові внески при виплаті дивідендів залишаються і сплачуватимуться так само, як і раніше.

 
2015 2016
1. Ставка: 18% 1. Ставка: 18%
2. База:
Розрахована на основі ПСБО, або МСФЗ (для публічних компаній, або за вибором)
2. База:
Розрахована на основі ПСБО, або МСФЗ (для публічних компаній, або за вибором)
  3. Повертається квартальний звітний період для тих, хто має доходи більш ніж 20 млн грн
  4. Відмова від сплати авансових платежів щодо податку на прибуток

ПДВ

Склад платників податку, об’єкт оподаткування та ставки ПДВ фактично залишаються такі ж самі, як і в 2015 році. 

Головна зміна, яка викликала шалений опір з боку аграрних холдингів і призвела доскандалу в Раді, це спецрежим ПДВ. Його вирішили зберегти лише на 2016 рік, а повне скасування відбудеться з 1 січня 2017 року.

Утім, як повідомляють ЗМІ, в парламенті напередодні зареєстрували уже три законопроекти, які передбачають повернення спецрежиму ПДВ для сільгоспвиробників на 100%, як це було раніше.

Ще одна скандальна норма, яка викликала великий резонанс і змусила частину зернових експортерів перекривати траси перед новим роком, стосується бюджетного відшкодування.

Йдеться, зокрема, про ведення та офіційну публікацію двох реєстрів бюджетного відшкодування ПДВ.

Один - для реєстрації заяв так званих "автоматників", у яких частка експорту в обсязі виручки перевищує 40%, а вартість основних фондів не менше 1/3 заявлених до відшкодування сум. Другий - для всіх інших.

При цьому, податковий орган може виключити платника податку з числа "автоматників", наприклад, якщо податківці не знайдуть його за його юридичною адресою.

В обох реєстрах зазначатимуться дані не тільки про надходження заяв та їх обробку, а і дані про дату висновку, який надісланий Держказначейству для перерахування відповідних сум на рахунок платника ПДВ, дату і суму ПДВ, яка була фактично відшкодована. 

Це має, буцімто, допомогти зробити систему повернення ПДВ з бюджету прозорішою та зручнішою для платників податку. Як застосовуватимуться ці реєстри на практиці і чи допоможуть платникам ПДВ у боротьбі за повернення податку із бюджету, побачимо уже незабаром. 

 
2015 2016
1. Ставка:
a) загальна - 20%
b) експорт - 0%
1. Ставка:
a) загальна - 20%
b) експорт - 0%
2. Фармацевтична продукція - 7%    2. Фармацевтична продукція - 7%       
3. Спеціальний режим для сільськогосподарських компаній. Відповідно до спецрежиму, нарахована сума ПДВ не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні підприємства. 3. Запровадження на 2016 рік перехідних умов у застосуванні сільгоспвиробниками спецрежиму оподаткування. Починаючи зі звітного періоду січня 2016 року, сума ПДВ буде розподілятися таким чином:
При постачанні зернових та технічних культур: 85% - до державного бюджету, 15% - перераховується на спецрахунок.
При постачанні продукції тваринництва: 20% - до державного бюджету, 80% - перераховується на спецрахунок.
При постачанні інших с/г товарів та послуг: 50% - до державного бюджету, 50% - перераховується на спецрахунок. Скасування спецрежиму з 1 січня 2017 року.                       
  4. Відновлення права на відшкодування ПДВ для усіх експортерів зернових та технічних культур
  5. Запровадження офіційної публікації 2 реєстрів відшкодування ПДВ з відображенням у ньому даних про платника податку, заявлених до відшкодування з бюджету сум податку та стану їх відшкодування.

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО)

У 2016 році застосовуватиметься базова ставка 18%  до усієї суми бази оподаткування, незалежно від її розміру. Військовий збір  залишається без змін і сплачуватиметься у такому ж самому порядку.

Базовий розмір податкової соціальної пільги зменшується до 50% розміру прожиткового мінімуму на 1 січня звітного податкового року. У 2016 році це буде 689 грн.

Попри очікування, гранична сума доходу, яка даватиме право на застосування податкової соціальної пільги, не зміниться. Вона становитиме у 2016 році 1930 гривень. 

 
2015 2016
1. Заробітна плата
Ставки: 
0% - для 0,5 розміру мінімальних місячних заробітних плат (609 грн.); надається для заробітних плат не вище 1 710 грн15% до 10-кратного розміру мінімальних місячних заробітних плат (12 180 грн) 20% на суму перевищення 10-кратного розміру мінімальних місячних заробітних плат (12 180 грн)
1. Заробітна плата
Ставки: 0% - для 0,5 розміру мінімальної місячної заробітної плати (689 грн.); надається для заробітних плат не вище 1 930 грн - у 2016 році 18% - до розміру заробітної плати без обмеження
2.Військовий збір 1,5% 2.Військовий збір 1,5% (подовження на 2016 рік)
3. Доходи відмінні від заробітної плати та інвестиційного доходу – 20% 3. Доходи відмінні від заробітної плати, дивіденди від неплатників податку на прибуток – 18%
4. Інший дохід 
5% - дивіденди
20% - інший інвестиційний дохід
4. Інший дохід
5% - дивіденди
18% - інший інвестиційний дохід, в тому числі проценти по депозитах
5. Оподаткування пенсій - 15% від "мінімалки" (якщо розмір пенсій вище 3 654 гривень) 5. Оподаткування пенсій - 15% від "мінімалки" (якщо розмір пенсій вище 4 134 гривень)

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

Як і обіцялося раніше, у 2016 році встановлюється єдина ставка нарахування ЄСВ.

Вона становитиме 22% і застосовуватиметься до усіх видів доходів, на які раніше нараховувався ЄСВ. Виняток становитимуть тільки спеціальні ставки нарахування ЄСВ для інвалідів (8,41%, 5,3% і 5,5%), які залишатимуться без змін. 

ЄСВ тепер буде платити тільки роботодавець, а відрахування для працівника в розмірі 3,6% скасовуються.

Максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становитиме не 17, а 25 прожиткових мінімумів. Тобто: з 1 січня – 34 450 грн (25 × 1378 грн), з 1 травня – 36 250 грн (25 × 1450 грн), з 1 грудня – 38 750 грн (25 × 1550 грн).

Крім цього, у 2016 році скасовується і визначення класу професійного ризику для роботодавців та відповідні перевірки з боку Фонду соцстрахування щодо правильності такого визначення. 

Незалежно від системи оподаткування для всіх підприємців база нарахування ЄСВ залишається без змін. 

 
2015 2016
1. База оподаткування
Заробітна плата та деякі доходи відмінні від заробітної плати та інвестиційного доходу

Не перевищує 17 мінімальних місячних заробітних плат (20 706 грн)
1. База: оподаткування
Заробітна плата та деякі доходи відмінні від заробітної плати та інвестиційного доходу

Не перевищує 25 мінімальних місячних заробітних плат (34 450 грн)
2. Ставки:
Роботодавець – 36,76–49,7% (в середньому)
Робітник – 3,6%
2. Ставки: 
Роботодавець – 20%
Робітник – 0% (скасування ЄСВ 3,6%)

Спрощена система оподаткування

Під час підготовки податкової реформи звучали пропозиції завдати рішучого удару по підприємцях, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування, запропонувавши їм ставку єдиного податку на рівні з податком на прибуток, тобто 20%.

Проте Мінфін вчасно усвідомив, що така пропозиція призведе лише до масового уникнення реєстрації сотнями тисяч "спрощенців".

У підсумку обмежилися точковими змінами, які стосуються зміни ставок для третьої та четвертої групи.

Так, для третьої групи скорочується максимальний оборот з 20 до 5 млн гривень, а також підвищується на один процентний пункт ставка сплачуваного податку - до 3% за умови сплати ПДВ і 5%, якщо ПДВ не сплачується.

Для четвертої групи також збільшено ставку - до 0,16 -5,4% нормативно-грошової оцінки 1 га землі 

Для першої та другої груп ставки єдиного податку не зміняться. Вони залишатимуться фіксованими, але при цьому застосовуватимуться до більшого розміру мінімальної зарплати (бази оподаткування).

Кількість найманих працівників не обмежується. 

Законопроект також не передбачає ніяких змін щодо РРО. 

 
2015 2016
Вимоги до платників податку
І група - ФОП, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно торгівлю на ринках або надають побутові послуги населенню. Обсяг доходу - не перевищує 300 тис грн. І група - ФОП, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно торгівлю на ринках або надають побутові послуги населенню. Обсяг доходу - не перевищує 300 тис грн.
ІІ група - ФОП, які надають послуги платникам єдиного податку або населенню. Виробництво та продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Наймані працівники - до 10 осіб. Обсяг доходу – до 1,5 млн грн.  ІІ група - ФОП, які надають послуги платникам єдиного податку або населенню. Виробництво та продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Наймані працівники - до 10 осіб. Обсяг доходу – до 1,5 млн грн.
ІІІ група – ФОП та юридичні особи, які мають дохід до 20 млн грн. ІІІ група – ФОП та юридичні особи, які мають дохід до 5 млн грн.   
ІV група – с/г товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий рік дорівнює або перевищує 75 % ІV група – с/г товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий рік дорівнює або перевищує 75 %
База оподаткування та ставка
І група – мінімальна заробітна плата. Ставка - до 10% мінімальної заробітної плати (до 121,8 грн), встановлюють місцеві ради. ЄСВ - 34,7% мінімалки, або 422,65 грн І група – мінімальна заробітна плата. Ставка - до 10% мінімальної заробітної плати (до 137,8 грн.), встановлюють місцеві ради. ЄСВ - 22% мінімалки, або 303,16 грн.
ІІ група - мінімальна заробітна плата. Ставка – до 20% мінімальної заробітної плати (243,6 грн), встановлюють місцеві ради. ЄСВ - 34,7% бази нарахування або 422,65 грн                                      ІІ група - мінімальна заробітна плата. Ставка – до 20% мінімальної заробітної плати (275,6 грн), встановлюють місцеві ради. ЄСВ - 22% бази нарахування, або 303,16 грн. 
ІІІ група - дохід.Ставка - 2% доходу – для платників ПДВ, або 4% доходу – без ПДВ. ЄСВ – 34,7% бази нарахування або 422,65 грн.  ІІІ група - дохід.Ставка - 3% доходу – для платників ПДВ, або 5% доходу – для неплатників ПДВ. ЄСВ – 22% бази нарахування, або 303,16 грн.
ІV група: 0,09 -1,35% нормативно-грошової оцінки 1 га землі (залежно від виду земель) ІV група: ставки збільшено до 0,16 -5,4% нормативно-грошової оцінки 1 га землі (залежно від виду земель)

Штрафи

 
За порушення граничних термінів реєстрації електронних акцизних накладних розрахунків коригування (залежно від терміну затримки) 2-40% суми акцизного податку з обсягів пального зазначених у накладній/розрахунку коригування
За не реєстрацію  акцизної накладної /розрахунку коригування більш як 120 календарних дні 50% суми  податку з обсягів пального, на які повинна бути складена накладна/розрахунок коригування.
За реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку 100% вартості реалізованого пального.
За допущення продавцем помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної 170 грн. + зобов’язані виправити такі помилки.
За наступне не виправлення зазначених помилок (залежно від терміну затримки) від 10% суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній до 100% в залежності від терміну прострочення.
За допущення продавцем помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної 170 грн. + зобов’язані виправити такі помилки.
За наступне не виправлення зазначених помилок (залежно від терміну затримки) від 10% суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, до 100%.

Інше

 
2015 2016
Не оподатковуються:
- будівлі промисловості та складські приміщення промислових підприємств;
- будівлі, споруди сільгосптоваровиробників
Зазначені пільги скасовуються.
За даними Держкомстату площа зданих в експлуатацію будівель промисловості та складів за період 2010 - І кварталу 2015 року становить 5 056 тис кв м.
Ставка податку:
1) до 2% МЗП за 1 кв м площі нерухомого майна.
Встановлюється місцевими радами.
Ставка податку:
1) до 3% МЗП за 1 кв м площі нерухомого майна – для об’єктів житлової нерухомості, а також для об’єктів нежитлової нерухомості. Встановлюється місцевими радами.
2) 25 000 грн на рік – додатково для квартир та будинків площею понад 300 кв м та 500 кв м відповідно

Пільги:
Для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв м.
Для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв м.

 

Для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі часток) - на 180 кв м.

Пільги не змінюються:
Для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв м.
Для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. м

 

Для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі часток) - на 180 кв м.

 
2015 2016
Оподатковуються легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3 000 куб см.

Оподатковуватимуться легкові автомобілі класу "Люкс" вартістю понад 1 млн грн, віком не старше 5 років, незалежно від об’єму двигуна.                                  

 

Перелік автомобілів затверджується Кабінетом міністрів та розміщується на сайті Мінекономрозвитку (на базі методики, яка враховує марку, модель, рік випуску, тип та об’єм циліндрів двигуна, тип коробки передач, пробіг автомобіля).

Ставка (за рік) - 25 000 грн за автомобіль. Ставка (за рік) - 25 000 грн за автомобіль класу "Люкс"
Кількість автомобілів, які підлягають оподаткуванню - 15 888 одиниць Загальна кількість автомобілів класу "Люкс"
2011-2013 років випуску (безвідносно до вартості таких авто) – 138 249 одиниць (Mercedes-Benz, BMW, Lexus, Audi, Porsche, Infiniti, Land Rover, Jaguar, Bentley, Maserati, Rolls-Royce, Maybach, Aston Martin, Ferrari, Lamborghini, інш.)
 
Підакцизні товари Ставка 2015 року Ставка 2016 року
лікеро-горілчані вироби 70,53 грн. за 1 л 100% спирту 105,8 грн. за 1 л 100% спирту 
вина сухі 0,01 грн. за 1 л 0,05 грн. за 1 л
вина кріплені, вермути 3,58 грн. за 1 л 7,16 грн. за 1 л
вина ігристі 5,20 грн. за 1 л 10,40 грн. за 1 л
пиво 1,24 грн. за 1 л 2,48 грн. за 1 л
слабоалкогольні напої 70,53 грн. за 1 л 100% спирту 211,59 грн. за 1 л 100% спирту
сигарети (специфіка) 227,33 грн. за 1000 шт 318,26 грн. за 1000 шт
сигарети (адвалор) 12% від максимальних роздрібних цін без ПДВ 12% від максимальних роздрібних цін з ПДВ
 
  2015 2016
Визначення бази оподаткування за фактичною ціною реалізації Ціна, що дорівнює граничному (максимальному) рівню ціни на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Середня митна вартість імпортованого природного газу, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України за податковий (звітний) період.
Ставка оподаткування природного газу, видобутого з покладів на глибині до 5000 метрів 55% 29%
Ставка оподаткування природного газу, видобутого з покладів на глибині понад 5000 метрів 28% 14%
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати за видобування нафти, конденсату, природного газу Календарний квартал зі сплатою щомісячних авансових внесків Для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для видобування природного газу – календарний місяць

Економічна правда